„Kaskadowy pomiar prędkości” w powiecie żnińskim - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

„Kaskadowy pomiar prędkości” w powiecie żnińskim

Data publikacji 09.01.2019

Wczoraj (08.01.19) na drogach powiatu żnińskiego mundurowi prowadzili działania pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Podczas trwania akcji funkcjonariusze ujawnili 41 kierujących poruszających się z nadmierną prędkością.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Na terenie powiatu wyznaczonych było 16 statycznych punktów pomiaru prędkości. We wczorajszych działaniach wzięło udział 12 policjantów, w tym 10 funkcjonariuszy drogówki. Podczas całodniowej akcji mundurowi skontrolowali łącznie 91 pojazdów. 41 kierujących poruszało się z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze nałożyli 30 mandatów karnych i zastosowali 9 pouczeń. W dwóch przypadkach sporządzili wniosek o ukaranie do sądu. Warto podkreślić, że podczas trwania działań nie doszło do żadnego wypadku drogowego. 

Działania tego typu prowadzone są cyklicznie. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie liczby wypadków, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym oraz eliminowanie z ruchu tych kierujących, który prowadzą pojazdy ze znacznie przekroczoną od dozwolonej prędkością. Jak wynika z policyjnych statystyk, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: mł. asp. Wioleta Burzych