Policyjne działania pod kryptonimem „PASY” - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

Policyjne działania pod kryptonimem „PASY”

Data publikacji 05.05.2018

W piątek mundurowi ze żnińskiego garnizonu prowadzili działania pod kryptonimem „Pasy”. Ich celem było ujawnianie kierujących i pasażerów, którzy pomimo obowiązku nie korzystają z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Szczególną uwagę mundurowi zwracali również na sposób przewożenia dzieci.

W piątek (04.05.18) w godz. 6.00-00.00 trwały policyjne działania pod kryptonimem „Pasy”. Jak wskazują statystyki, co roku dochodzi do zdarzeń drogowych, w których wiele osób odnosi obrażenia lub ponosi śmierć na miejscu wypadku. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest nie stosowanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy zarówno przez kierujących pojazdami jak i ich pasażerów.

Jedną z przyczyn powstawania obrażeń ciała wśród podróżujących dzieci jest nieprawidłowy sposób ich przewożenia w pojazdach – brak fotelików lub siedzisk oraz nie przypinanie pasami wymienionych urządzeń. Przypomnijmy, że prawidłowo zapięty pas powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi. Niedopuszczalne jest układanie pasa pod rączkami dziecka bądź za jego plecami. Pas biodrowy powinien znajdować się na wysokości miednicy, nie na brzuchu.     

Podczas trwania działań policjanci skontrolowali łącznie 58 pojazdów. Ujawnili 27 wykroczeń. W 4 przypadkach kierujący nie stosowali pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, za co zostali ukarani mandatami karnymi.  

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa może ocalić nasze życie lub zdrowie w razie uczestnictwa w wypadku drogowym.  

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: mł. asp. Wioleta Burzych