Oszustwo metodą na „żołnierza” i „policjanta” - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

Oszustwo metodą na „żołnierza” i „policjanta”

Data publikacji 16.06.2020

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi metodami oszustw. Zdarzają się nadal stare wypróbowane metody oszustwa na „żołnierza” bądź „policjanta”. Sprawcy wykorzystują różne techniki manipulacji w mediach społecznościowych lub w kontakcie telefonicznym. Tym razem kobieta z powiatu żnińskiego stała się ofiarą oszustwa „amerykańskiego żołnierza” straciła 10 tysięcy złotych. Natomiast dzięki czujności mieszkanki gminy Gąsawa nie doszło do utraty 30 tysięcy złotych, którą chciał wyłudzić fałszywy policjant.

W ostatnim czasie jedna z mieszkanek powiatu żnińskiego stała się ofiarą oszustwa  internetowego. Kobieta zapoznała w Internecie mężczyznę, który podawał się za „amerykańskiego żołnierza” pełniącego misję w Iraku. Przez około miesiąc pisali do siebie różne wiadomości – „amerykański żołnierz” pisał po polsku, przesłał kobiecie swoje zdjęcia. Interesował się też życiem osobistym kobiety, wzbudził u miej duże zaufanie. Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że chce przesłać do niej paczkę z Iraku, w której miały być jego pieniądze. Po pewnym czasie otrzymała wiadomość od domniemanego „żołnierza”, że musi wpłacić na konto 10 tysięcy złotych, aby paczka, którą ma otrzymać bezpiecznie do niej dotarła. Kobieta przystała na prośbę internetowego znajomego i przelała pieniądze. Po pewnym czasie zorientowała się że została oszukana. Całą sprawę postanowiła zgłosić na Policję.

Do próby oszustwa metodą na „policjanta” doszło na terenie gminy Gąsawa. Do jednej z mieszkanek zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie rozmowy oszust poinformował 63-latkę, że pieniądze, które posiada na koncie w banku są zagrożone. Rzekomo miało dojść do wycieku  jej danych, a nieznany sprawca posługując się nimi chce zaciągnąć kredyt w kwocie 30 tyś. złotych. Na szczęście kobieta zorientowała się, że jest coś nie tak i poinformowała prawdziwych policjantów. 

Przypominamy, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast trzeba poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Zachowajmy czujność! 

Autor: st. sierż. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk
Publikacja: st. sierż. Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk