Obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

Obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 18.11.2019

Jak co roku policjanci włączyli się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji żnińscy funkcjonariusze apelowali o rozwagę i rozsądek na drodze.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku przypadł on na dzień 18 listopada.

Od lat, najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest brawura i nadmierna prędkość oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Wczoraj żnińscy policjanci (17.11.19) podczas rozmów z kierowcami oraz pieszymi przypominali o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Apelowali o zachowanie rozwagi i rozsądku, tak aby każdy z uczestników ruchu drogowego mógł bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu.

Funkcjonariusze rozdawali kamizelki oraz odblaskowe opaski. Przypominali, że o bezpieczeństwo na drodze powinni zadbać wszyscy użytkownicy dróg, również piesi i rowerzyści. Cykliści powinni pamiętać o właściwym wyposażeniu jednośladu, tak aby był on widoczny na drodze. Piesi natomiast, są obowiązani do korzystania z odblasków poza terenem zabudowanym w przypadkach określonych w ustawie prawo o ruchu drogowym. Mundurowi przekonywali, że elementy odblaskowe powinny być częścią naszej codziennej garderoby nawet gdy przepisy tego nie wymagają.   

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: mł. asp. Wioleta Burzych
  • Policjant trzymając w ręku tarczę do zatrzymywania pojazdów wskazuje miejsce do zatrzymania.
  • Fragment jezdni. Policjant podchodzi do samochodu, który będzie kontrolował. Z prawej strony widoczny zaparkowany na poboczu samochód policyjny typu furgon.